Uçucu YağUçucu Yağ ve Sabit Yağ Nedir?

Uçucu Yağ ve Sabit Yağ Nedir?

Uçucu Yağ Nedir?

Uçucu yağlar, su buharı distilasyonu yöntemi ile damıtılarak elde edilmektedir. Damıtma işleminin sonucunda sudan daha hafif olan uçucu yağ buharın tekrar yoğunlaştırılması ile su üzerinde birikir. Uçucu yağ sudan ayrıştırıldıktan sonra kalan su ise aromatik su olarak adlandırılır. Örneğin; Gül suyu, lavanta suyu, papatya suyu gibi… Uçucu yağlar sıvı haldedirler ve kokuları yoğundur. Suda çözünmezler fakat su buharı ile çözünebilirler. Ağırlıklı olarak aromaterapi için tercih edilir. Cilt bakımı ve saç bakımı için kullanılırken sabit yağlar ile belli oranda karıştırılarak kullanılır.

Lavanta yağı, gül yağı, okaliptus yağı, limon yağı, portakal yağı ve yasemin yağı gibi bitkisel yağlar uçucu yağlardan bazılarıdır.

Sabit Yağ Nedir?

Sabit yağlar, soğuk pres ya da sıcak pres yöntemi ile elde edilmektedir. En çok tercih edilen yöntem soğuk sıkım yani soğuk prestir. Soğuk sıkım yöntemi ile elde edilen sabit yağlar, maserasyon işleminden geçmedikleri için bitki içerisindeki doğal maddeler zarara uğramaz. Suda çözünme özelliği yoktur. Sabit yağlar cilde ve saça farklı bitki yağları ile karıştırılarak uygulanabilir.

Hindistan cevizi yağı, shea butter yağı, çörek otu yağı, kuşburnu çekirdeği yağı, nar çekirdeği yağı, susam yağı, kabak çekirdeği yağı, sarımsak yağı gibi bitkisel yağlar sabit yağlardan bazılarıdır.

Yorum Yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

YASAL UYARI

Bu web sitesinde yayımlanan tüm yazılı ve görsel içerik T.C.5070 Sayılı* "Elektronik İmza Kanunu" kapsamında fikri ve sinai hakkı tescil edilmiştir. Ayrıca işbu program yapısal özellikleri bakımından TPE nezdince koruma altına alınmıştır. Yazılı izni olmaksızın sitedeki içeriklerden alıntılar yapılması içeriklerin kopyalanması,proje, kullanılan tema yada bu seminer modelinin kullanilması yasaktır. Grubumuz ihlallerden dogacak yasal haklarini saklı tutar. İhlaller halinde, Türkiye Cumhuriyeti Cumhuriyet Savcılıklarına suç duyurusunda bulunulacaktır. Bu Kanuna aykırı tavır sergileyen suç işlemiş ve ihlali olan kişi-sorumlular tespit edilerek ,3 ile 5 yıl hapis ve yüklü para cezasıyla yargılanıp ceza alabilmektedirler.

En Üste Git